Ta strona wykorzystuje pliki cookies . Więcej informacji

Niesporczaki

slide

Prawdopodobnie wielu z Was zapytanych o najbardziej wytrzymałe organizmy na świecie, jako przykład podałoby karaluchy. To fakt, stworzenia, które są w stanie wytrzymać ekspozycję na wysoką temperaturę, głód i osłabienie są rzeczywiście imponujące. Jednakże, przy naszym dzisiejszym bohaterze, karaluchy mogą uchodzić za delikatne księżniczki.



Niesporczak, inaczej zwany niedźwiedziem wodnym, należy do bezkręgowców z grupy pierwoustych. Osiąga raczej niewielkie rozmiary – od 0.05 do 1.2 milimetra. Jego walcowate ciałko, wyposażone jest w 4 pary nóżek, które ułatwiają mu zdobywanie pożywienia, bo niesporczaki żywią się głównie liśćmi roślin. Jak widać na załączonym obrazku, nasz gość wygląda raczej pokojowo i tak jest w istocie – „wodne niedźwiedzie” zajmują się głównie rozmnażaniem, jedzeniem liści i wodnymi kąpielami – czego niektórzy mogą zazdrościć. Skoro są tak pokojowe, a ich styl życia tak mało urozmaicony, co więc jest w nich takiego niezwykłego? 



Jak chyba każde dorastające dziecko miałem w głowie masę pomysłów na to kim chciałbym być. W końcu do głosu doszła od zawsze obecna ciekawość świata żywego, która przerodziła się w zamiłowanie do nauk biologicznych, w związku z czym, myśląc o kierunku studiów wybrałem Biologię na Uniwersytecie Śląskim.



Dla osób ciekawych świata nie ma chyba nic lepszego niż poznawanie jego tajemnic. Odkrywanie ich na własną rękę (np.: przez prace badawcze) dostarcza niemałych wrażeń … Na kształt moich akademickich zainteresowań miały wpływ bardzo drobne zwierzaki zwane niesporczakami. Wystarczyło jedno spojrzenie na te niezgrabnie poruszające się stworzenia, by rozpalić we mnie nową pasję. 



W ostatnich latach niesporczaki zyskują niesamowitą popularność, dzięki licznym „talentom” . Wydział Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego jest obecnie jednym z nielicznych na świecie i jedynym w Polsce ośrodkiem, który prowadzi badania ultrastrukturalne tej niezwykłej grupy zwierząt.



Przeszkody są po to by je pokonywać, a marzenia po to by je spełniać!

autor

Kamil Janelt

4 października 2018
left
Poprzedni
wpis
Czym jest Postcrossing?
Czekam, aż zgasną światła
Następny
wpis
right